DZIENNY DOM SENIORA W PAŁACYKU POD PLATANEM (DDS)

 

    DDS swoje działania prowadzi w poniemieckim Pałacu – „Pałacyku pod Platanem”, który otoczony jest zielenią parku, będącego częścią Sołtysowickiego lasu.

     Seniorzy, budynek „Pałacyku pod Platanem”, dzielą razem z dziećmi z Przedszkola Niepublicznego „Dzielne Dzieciaki – dziewczynki i chłopaki” oraz z maluszkami ze Żłobka Niepublicznego „Dzielne Maluszki”. Jest to miejsce stworzone z myślą o edukacji międzypokoleniowej. Wspólnie, ale też z przestrzenią dla każdego.

     Działalność DDS adresowana jest do Seniorów, w tym głównie do osób starszych z deficytem pamięci, chorobami otępiennymi, chorobą Alzheimera. Jest to również miejsce dla rodzin, które szukają kameralnego Dziennego Ośrodka Wsparcia, w którym ich najbliżsi będą mogli znaleźć spokój, opiekę i bezpieczną przystań, na czas, kiedy oni sami będą mogli aktywnie realizować swoje zobowiązania zawodowe, bądź mieć chwilę wytchnienia od codziennych obowiązków.

     Czas jaki Seniorzy spędzają w DDS, zagospodarowany jest w taki sposób, aby każda z osób czuła się swobodnie i bezpiecznie. Jest on tak rozłożony, aby aktywności Seniorów były dostosowane do ich potrzeb, a przede wszystkim możliwości psychofizycznych. Stawiamy na optymalne aktywizowanie podopiecznych, wspieranie w codziennych czynnościach i podtrzymywanie samodzielności.

     Rzeczywistością dzisiejszych czasów staje się wzajemne wykluczanie się pokoleń, tracimy umiejętność i potrzebę bycia ze sobą, symbioza między pokoleniami zanika. Świat ludzi młodych staje się światem pięknych przedmiotów, a nie ludzi. Żyjemy po to aby mieć, a nie być. Ta właśnie rzeczywistość stała się inspiracją do powstania Idei, która za cel postawiła sobie stworzenie miejsca, w którym dzieci i seniorzy będą mogły wzajemnie się poznawać i po prostu ze sobą spędzać czas. Bo przecież chodzi o to, żeby łączyć, a nie dzielić.

     Spotkania zorganizowane dla Seniorów i Dzieci odbywają się zasadniczo raz w tygodniu (czasem częściej), jest to zależne przede wszystkim od kondycji i samopoczucia Seniorów. Ze względu na to, że wielu podopiecznych DDS cierpi na choroby otępienne, zaburzenia pamięci czy Alzheimera, takie spotkania przebiegają w luźnej atmosferze. Są one zorganizowane w taki sposób, aby zarówno dzieci jak i seniorzy, mając do wyboru kilka opcji wspólnych działań, mogli swobodnie decydować w jakim zakresie podejmują interakcje. Oprócz ww. spotkań istnieje szereg spontanicznych sytuacji sprzyjających „wychowaniu do starości”.

 

Spotykamy się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 16:30, ul. Sołtysowicka 59a we Wrocławiu

 

 

 

Stowarzyszenie pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy
"Przyjaciele Seniorów"

ul. Kraszewskiego 2, 50-229 Wrocław

NIP 895-16-63-649; Regon 931965923; KRS 0000038831 - 1% OPP

GETIN NOBLE BANK SA (SWIFT): GBGCPLPK; INAN: PL 79 1560 0013 2354 0382 3000 0001

Prezes Zarządu